12 hasta kör olmuştu: Kanser ilacına soruşturma

İsviçre merkezli Roche ilaç şirketinin Pakistan’daki iki dağıtımcısı hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma, Avastin kanser ilacının enjekte edilmesinin ardından 12 diyabet hastasının görme yetisini kaybetmesinin ardından açıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Pakistan İlaç Düzenleme Kurumu (DRAP) soruşturmanın Pakistan’da kullanımına izin verilen ilacın ülkenin en kalabalık vilayeti Pencap’taki kullanımına ilişkin olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Avastin’in değiştirilerek/ dağıtılarak/ suyla açılarak kullanıldığı tedavinin ardından diyabet hastaları arasında görme kaybı rapor edildi” diye konuştu. Pencap Sağlık Bakanı Javed Akram, ilacın eyaletteki dağıtıcısı olduğuna inanılan iki erkeğin sorgulandığı bilgisini paylaştı.

‘DAHA HESAPLI OLSUN DİYE KÜÇÜK DOZLARA BÖLÜNÜYOR’

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Akram, “Konuyu incelemek üzere üst düzey bir komite kuruldu. Dağıtımcı ve yardımcısı hakkında dava açıldı” ifadelerini kullandı. DRAP, diyabet hastalarının görme yetisini kaybettiği rapor edildikten sonra ithalatçıdan ‘yasa dışı bir şekilde oluşturulan’ Avastin 100mg ilacını geri çekmesini talep etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kayıtlı Avastin Enjeksiyonu’nun satışı/ dağıtımı, kamu sağlığını güvence altına almak üzere örnek alma ve laboratuvar testleri yoluyla kalite değerlendirmesi yapılana kadar askıya alındı” ifadelerine yer verildi.

Roche ise internet sitesinde paylaştığı bilgilerde Avastin’in 130’un üzerinde ülkede onaylandığı, bu ülkeler arasında ABD’nin de olduğu ifade edildi. Roche’nin Pakistan sözcüsü ise ajansın konuyla ilgili aramalarına yanıt vermedi. İlacın dağıtımcılarına karşı suç duyurusunda bulunan Pencap İlaç Kontrol Birimi’nden Alam Sher, Reuters’a yaptığı açıklamada, Avastin’i satın alan bazı şirketlerin ilacı hastalar için daha hesaplı hale getirmek için daha küçük dozlarda yeniden paketlediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x