Apple’dan Büyük Tasarım Hatası: iPhone 15 Pro Modellerindeki Aşırı Isınma Probleminin Asıl Nedeni Ortaya Çıktı

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda ilk kez sergilediği yeni akıllı telefon serisi iPhone 15, kendisi hakkında yapılan iyi ve kötü yorumlarla beraber teknoloji gündemini sarsmaya devam ediyor. Son olarak, serinin birbirinden güçlü özelliklerle geldiği iddia edilen Pro modelleri, yaşadığı aşırı ısınma problemi ile büyük ses getirmiş, birçok kişi telefonlardaki bu sorunun temel nedenini bulmak adına kollarını sıvamıştı. Geldiğimiz noktada dev şirkete yakınlığı ile bilinen ünlü uzmanlar, iPhone 15 Pro ve Pro Max cihazlarındaki aşırı ısınma sorunun asıl sebebini gün yüzüne çıkardı. 

Detaylar 👇

Apple, Eylül ayının başlarında düzenlediği Wonderlust etkinliği ile beraber merakla beklenen yeni iPhone 15 serisini tanıttı.

Firma, son yıllarda uyguladığı ürün politikasına benzer şekilde, bu sene de serideki iPhone 15 Pro ve Pro Max cihazlarına daha çok yoğunlaştı.

Teknoloji devi, serinin amiral gemilerini birçok yeni özellik ile donatırken, mevcut telefonların performans tarafında bazı üst düzey bilgisayar oyunlarını rahatlıkla çalıştırabilecek kadar güçlendiğini iddia etti.

Gerçekleştirilen ilk bağımsız testlerde, Pro ve Pro Max modellerinin gerçekten de bu alanda söylendiği kadar iyi olduğu da ortaya çıktı.

Ancak ilerleyen süreçte telefonlar yeni özellikleri ve yüksek performansından daha çok, yaşadığı önemli teknik problemler ile konuşulmaya başlandı.

Öyle ki, yeni titanyum kasa ile oldukça sağlam olduğu söylenen oyun canavarları, sadece saniyeler içinde çatlayıp hasar görebiliyor ve zaman zaman donma, kasma gibi performans düşüklükleri yaşıyordu.

Tüm kullanıcıların ortak şikayeti ise Apple’ın yeni amiral gemilerinin haddinden fazla ısınmasıydı. Telefonlardaki bu ısınma problemi, çok geçmeden teknik uzmanlar tarafından da onaylandı.

Birçok kişiye göre, söz konusu aşırı ısınma problemi, cihazlarda kullanılan 3nm üretim süreçli yeni nesil A17 Pro işlemcisinden ve diğer donanım parçalarından kaynaklanıyor.

Ancak, Apple hakkında yaptığı önemli analizleriyle tanıdığımız Ming-Chi Kuo için yaşanan sorunun nedeni işlemcinin aksine, telefonların sahip olduğu bazı tasarım detaylarında gizli.

Geçtiğimiz günlerde mevcut konuya açıklık kazandıran ünlü analist, söz konusu aşırı ısınma problemini cihazların yanlış geliştirilen termal sistem tasarımına ve titanyum kaplamaya dayandırıyor.

Kuo’ya göre Apple, yeni serideki telefonların daha ince olması adına, işlemciden kaynaklanan ısının yayılabileceği alandan taviz verdi.

Bu nedenle olması gerekenden daha küçük bir alanda hapsolan ısı, cihazların çerçevesinde kullanılan titanyumun iletkenliği ile beraber kontrol edilemez boyutlara ulaşabiliyor.

Kuo’ya göre, Pro modellerin oldukça kötü bir ısı yönetimine sahip olmasındaki temel neden cihazlarda yeteri kadar termal soğutma alanı bulunmaması ve işlemci üzerinden açığa çıkan ısının titanyum iletkenliği ile beraber kontrol edilemez bir hal alması.

Peki siz iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinin yaşadığı ısınma problemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x