Dolar Sahiplerini Şaşırtan Gelişme: Merkez Bankası O Uygulamayı Kaldırdı

28 Mayıs sonrası göreve getirilen ekonomi yönetimi, ilk iş olarak seçim sürecinde şişirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına yönelik tasfiye planı başlatırken, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile uygulamaya girişlere yeni bir sınırlama getirildi.

BDDK VERİLERİ SONRASI HAREKETE GEÇİLDİ

Ağustos ayında 3 trilyon 440 milyar liranın üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kıran KKM mevduatı, peş peşe getirilen kısıtlamaların ardından 12 haftada 700 milyar liranın üzerinde eriyiş gösterdi.

Yaşanan düşüş KKM’nin Hazine’ye getirdiği yükü azaltırken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından paylaşılan haftalık verilerde sistemdeki çıkışların yarı yarıya azalması yeni kısıtlama kararının alınmasına neden oldu.

Son 8 haftada ortalama 75 milyar liralık düşüş gösteren KKM havuzundaki para, dün yayımlanan verilere göre son haftada yalnızca 29.2 milyar azaldı.

ŞİRKETLER DÖVİZ BAKİYELERİNİ ARTIK KKM YAPAMAYACAK

Periyodik olarak yenilenen tebliğlerde şirketler için döviz gelirlerinin KKM yapılmasına yol açan tarih, dün açıklanan kararda güncellenmedi. Normal uygulamaya göre Eylül ayına kadar kazanılan döviz gelirlerinin KKM yapılması için uygun hale getirilmesi beklenirken, TCMB bu tarihi Haziran ayı ile sınırladı.

Alınan yeni karara göre Haziran ayından sonra elde edilen döviz gelirleri, şirketler tarafından dövizden dönüşümlü KKM hesaplarında değerlendirilemeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x