Evlilik işlemlerinde Bayrampaşa Belediyesi’nden Türkiye’de bir ilk

Evlilik işlemlerinde parmak izi doğrulama uygulaması Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesi’nde başladı

Evlendirme dairelerinde evlilik işlemlerinin güvenliğini sağlayan Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS), Türkiye’de ilk kez Bayrampaşa Belediyesi’nde kullanılmaya başlandı. Uygulamadan oldukça memnun olan çiftler, başvurularından daha emin olduklarını söyledi.

 

NİKÂH İŞLEMLERİNDE ÜST DÜZEY GÜVENLİK SAĞLIYOR

Bayrampaşa Belediyesi, Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği uygulama ile yine diğer belediyelere örnek oldu. Bayrampaşa Belediyesi evlendirme memurları, artık Kimlik Erişim Cihazı (KEC) ile T.C. kimlik kartı doğrulaması yapıyor. Evlilik için müracaata gelen çiftlerin çipli kimlik kartı ile Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Paylaşım Sistemi üzerindeki kimlik doğrulama sistemine ve belediye AKOS sistemine bilgilerinin kaydedilmesinin ardından, evlenecek olan çiftlere talep ettikleri tarihler için nikâh randevuları oluşturuluyor. Böylece nikâh işlemleri öncesi ve nikâh günü oluşabilecek herhangi bir sahteciliğin önüne geçilmiş olunuyor.

 

SAHTE KİMLİKLERİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Çipli kimlik kartı ile parmak izi doğrulamasının olası sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu vurgulayan Bayrampaşa Belediyesi Evlendirme Şefi Metin Kutbay, “Başvuru aşamasında kişilerin kimliklerindeki fotoğrafı ile fiziki değişimleri (saç ekimleri, estetik operasyonlar, küçük yaşlarda çekilmiş olan fotoğraflar, imza uyuşmazlığı) gibi nedenlerden dolayı kişinin kimliği üzerinde zaman zaman şüpheye düşebiliyorduk. Sahte kimliklerle başvurunun önüne geçmek, evlilik işlemlerinin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütebilmesinin sağlanması, büyük önem arz ediyor. Bu sistemle birlikte hem evlenecek olan çiftlerin hem nikâh işlemlerini yürüten evlendirme memurlarının güvenliğini sağlamış oluyoruz. Bu uygulama vatandaşlarımız tarafından da memnuniyetle karşılanıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x