İstanbul’da müzik ‘Kökler’e inecek

52. İstanbul Müzik Festivali 21 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenecek olan festival, İstanbul’un en özel konser mekanlarında gerçekleştirilecek 25 konserde dünyanın dört bir yanından seçkin orkestraları ve önemli solistleri ağırlayacak.

RENKLİ BİR PROGRAM

Festival ‘Kökler’ temasıyla yaşadığımız coğrafyadaki kültür ve tarihi zenginliği müzikle aktarmayı hedeflerken, Türkiye ve Yunanistan toplumlarını derinden etkileyen mübadeleyi 100. yılında iki özel eserle anacak. Festival, Macaristan ve Hollanda ile ilişkilerin 100. yılının kutlanacağı ‘Kültür Yılları’ etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Klasik müziği farklı türlerle bir araya getiren özel projeler de içeren programda her yıl olduğu gibi klasik müzik dünyasının yıldız solistleri ve prestijli orkestralar yer alacak.

TSKB’nin desteğiyle sürdürülen Yarının Kadın Yıldızları serisi, bu yıl da genç kadın müzisyenlere eğitim ve performans fırsatları sunacak. Festivalin Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleştirilen ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri de yine müzikseverleri, aileleri ve çocukları parklara davet edecek.

FESTİVAL MEKANLARI

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı açıklamada; “Festivale özel, tekrarı olmayacak konserler, belki ilk kez dinleme fırsatı bulacağımız genç yetenekler ve klasik müziği farklı türlerle birleştiren projeler de bu yılın programında bizleri bekliyor” derken, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya, şunları söyledi: “Yaşadığımız bu coğrafyadaki kültür ve tarihi festival programında müzikle aktarmayı hayal ettik. Paylaştığımız acılar ve sevinçlerle birbirimize köklerimizden bağlılığımızı müziğin evrensel diliyle anımsayalım istedik. Kapalıçarşı’dan St. Antuan Kilisesi’ne, Fransız Sarayı’ndan İstanbul Modern Müzesi ve Deniz Müzesi’ne uzanacak festival mekanları, izleyicilerimizi şehrimizin ve topraklarımızın zengin müzik tarihinde unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak.’’ Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Hamedi ise “Kültür ve sanatın hep var olduğu bir toprakta köklenmenin değerli ve önemli olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x