Sağlık Bakanlığı’nca Denetlenen Kozmetik Ürünlerin Çoğu ‘Uygunsuz’ Bulundu

Son dönemlerde sosyal medyada pazarlanan kozmetik ürünler vatandaşlar tarafından da sorgulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) son üç aylık dönemde denetlenen kozmetik ürünlerin verilerini paylaştı. Denetlenen ürünlerin yüzde 92’sinin uygunsuz olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/saglik-bakan…

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, son üç aylık dönemde bazı kozmetik ürünlerinin denetlendiği duyurdu.

Özellikle son aylarda sosyal medyada pazarlanan birbirinden farklı kozmetik ürünlerin ortaya çıkmasıyla piyasada birçok ürün yer almaya başladı. Tüketiciler ise hangi ürünlerin güvenilir olduğuna dair şüpheye düşüyor.

Denetlenen 61 kozmetik üründen yüzde 92’sinin, yani 56 kozmetik ürünün uygunsuz olduğu açıklandı.

T24’te yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı, Temmuz Ağustos, Eylül döneminde denetlenen 61 kozmetik ürünün 56’sının uygunsuz olduğu açıkladı. Bu kategorilerde uygunsuz olduğu tespit edilen toplamda 35 bin 763 adet parfüm ve krem imha edildi.

Uygunsuzluk tespit edilen üreticilere 214 bin 50 lira cezai işlem uygulandığı belirtildi.

Ayrıca el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabun gibi 22 farklı üründen de 13’ünün uygunsuz olduğu tespit edildi. Ürünlerin Mahkemeler/Savcılıklar, Emniyet/kolluk kuvvetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından bildirildiği, Sağlık Bakanlığı’nca ise tespit edildiği açıklandı.

Söz konusu ürünler hakkında imha kararı aldığı belirtildi.

T24’teki habere göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan’ın “İnternet ortamında sosyal medya üzerinden fenomenlerin önerisiyle pazarlanan kimin ürettiği ve sattığı belli olmayan kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini almayın” uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x