Samsun’da dilencinin üzerinden para yerine tam, yarım, çeyrek altın çıktı

DHA

Vatandaşların duygularını istismar eden dilencilere yönelik uygulamalar sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentte insan yoğunluğunun fazla olduğu meydan, cadde ve cami çevrelerinde vatandaşların inanç ve duygularını sömürerek dilencilik yapan kişilere yönelik denetim yaptı.

Tam, yarım, çeyrek altın çıktı

Bu kapsamda Atakent Bulvarı’nda dilencilik yaptığı belirlenen Suriye uyruklu bir dilencinin üzerinden 1 tam, 1 yarım, 1 çeyrek ve 46 TL çıktı.

Yine aynı şekilde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çevresinde dilencilik yapan bir başka kişinin üzerinde ise 1265 TL bulundu.

Para ve altınlara el konuldu

Dilenciler hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33’üncü maddesi gereği işlem uygulanırken, üzerinden çıkan para ve altınlara el konuldu.

“Vatandaşlarımızı uyarıyoruz”

Zabıta Dairesi Başkanlığı Atakum Bölge Amiri Yakup Kurt yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dilencilik yapan kişilerin özellikle duygusal hikayeler ve manipülatif yöntemlerle yardım talebinde bulundukları noktalarda yoğun olarak çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu tür dilencilerin tespit edilmesi ve önlenmesi amacıyla ekiplerimiz titizlikle çalışıyor. Operasyonlar sonucunda tespit edilen ve duygusal sömürü yoluyla vatandaşlarımızı kandıran dilenciler hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında işlem yapıyoruz. Vatandaşlarımızı tekrar iyi niyetlerini kötüye kullanmaya çalışan bu kişilere inanmamaları noktasında uyarıyoruz.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x